Şirketimiz, Avrupa'nın ünlü market zinciri ile çeşitli turşu ve konserve ürünlerinden oluşan 23.173.380 EUR tutarında bir anlaşma gerçekleştirmiş olup, bu anlaşma ile birlikte yeni sezon ihracat bağlantılarımız 24.892.196 EUR tutarına ulaşmıştır. Sezonluk ihracat bağlantılarımızın önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenmektedir.

İlk defa Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Uzak Doğu pazarından vazgeçip gıda ürünü almak isteyen Avrupalı firmalar rotayı Türkiye'ye kırdı. Korona (corona) virüsü korkusuyla gıda stoğuna yönelen Avrupalılar, bulundukları yerlerdeki marketlerin raflarını boşaltırken en çok tercih ettikleri ürün grubu ise Türk gıdaları oldu. Yaptığı ihracat hamleleriyle Avrupa pazarının öncüleri arasında yerini alan Türkiye’nin en büyük reçel, turşu, konserve ve dondurulmuş gıda üreticilerinden Penguen Gıda, yüzde yüz katkısız ve koruyucusuz ürün gamıyla Avrupalıların sofralarını süslemeye devam ediyor. Kornişon Turşu, Közlenmiş Biber, Közlenmiş Patlıcan, Reçel, Süt Mısır, Bezelye, Garnitür ve Balkan Sosu Lütenitsa gibi ürün gruplarıyla Avrupalı tüketicilerin damak tadına hitap eden Penguen Gıda, gelen taleplerle Avrupa’daki marketlerin raflarını doldurmaya devam edecek.

İlk defa Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Uzak Doğu pazarından gıda ürünü temin eden ithalatçıların tüm siparişlerini dondurduğunu, hatta siparişlerini iptal ettiğini belirten Penguen Gıda CEO’su Aykan Sözüçetin, “Koronavirüs sebebiyle bulundukları yerlerdeki marketlerin raflarını boşaltmaya başlayan Avrupalı tüketiciler, hijyen ve sağlık açısından dondurulmuş Türk Malı gıda ve konserveleri tercih ediyor. Uzak Doğu piyasasındaki talebin azalması ve rakiplerimizin rekabet şansını kaybetmesi gıda sektörüne ihracat noktasında patlama yaşatacak. Şimdiden çalıştığımız Avrupalı tedarikçi firmalar gıdada yıllık taleplerini öne çekti. Uzak Doğu'da başlayan yaşanmasını istemediğimiz bu gelişme gıda sektöründe Türkiye için bir şans oldu. Biz de taleplere yetişebilmek için fabrikamızda 7/24 çalışmaya devam ediyoruz. Sektörümüz ihracatta bu yıl altın çağını yaşayabilir." ifadelerini kullandı.

Sözüçetin, “Çin'den başlayıp birçok ülkeyi olumsuz etkileyen koronavirüs sebebiyle Avrupalı tedarikçi firmalar gıdada mevcut yüklemelerini öne çekti. 2020'de ciromuzun geçen yıla göre en az yüzde 30 artmasını bekliyoruz” dedi.

Şirketimiz, bugün, Avrupa'nın ünlü market zinciri ile yapılan ve çeşitli turşu ve konserve ürünlerinden oluşan 14.347.848 EUR tutarında bir anlaşma ile, yeni sezon ihracat bağlantılarına başlamış bulunmaktadır. Sezonluk ihracat bağlantılarımızın önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenmektedir.

TÜKETİCİYE GÜVEN VERDİ İLK 10’A GİRDİ
28 yıldır gıda sektöründeki başarılı grafiğini her geçen yıl artırarak faaliyetlerine devam eden Penguen Gıda, Brand Finance tarafından Türkiye’nin en değerli 100 markasından biri olarak gösterilirken gıda sektörünün de en değerli 10 markası arasında yerini aldı.
Gıda ve tarım sektörüne getirdiği yeniliklerle ve ilklerle sektörünün en güvenilir markaları arasında yerini alan Penguen Gıda, istikrarlı büyümesini her alanda sürdürmeye devam ediyor.
Penguen Gıda, dünyanın önde gelen uluslararası marka değerlendirme kuruluşlarından Brand Finance tarafından, 16 milyon dolarlık marka değeriyle Türkiye’nin gıda alanındaki en değerli 10 markasından biri olarak gösterildi.

Penguen Gıda CEO’su Aykan Sözüçetin; “Penguen Gıda’nın 1989 yılında Bursa’da başlayan serüveni bugün, Almanya, İngiltere, ABD, Fransa, Hollanda, İsviçre, Rusya ve İsveç başta olmak üzere 35 ülkede devam ediyor. 28 yıl önce esas aldığımız kaliteli ve sağlıklı ürün anlayışı aynı inançla sürüyor. Ürünlerimizin tamamını yüzde yüz koruyucusuz ve katkısız olarak üretiyoruz. Bu üretim anlayışımız da bize tüketicimiz nezdinde sağlam bir güven oluşturdu. Bugün, Brand Finance tarafından gıda sektörünün en değerli 10 markasından biri olarak gösteriliyoruz. Son 3 yılda %50 büyüme kat ederek ciromuzu yaklaşık 125 milyon TL’ye çıkardık.
Türkiye pazarındaki tüketicimizin memnuniyetiyle birlikte ihracat yaptığımız 35 ülkedeki tüketicilerin güvenini her geçen yıl artırdık. 2017 yılında yüzde 20 büyüme hedeflerken, bugün 230.000 metrekare açık arazi üzerine kurulu, 75.000 metrekare kapalı alanda dünya standartlarında üretim yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

Türkiye’nin en büyük reçel üreticisi olan ve ürün gamında Türk mutfaklarına yeni ürünler sunan Penguen Gıda, tesislerinde 1.000’e yakın kişiye istihdam sağlıyor ve yüzde 70‘i sözleşmeli olmak üzere yaklaşık 10.000 çiftçiden oluşan ve 40.000 dekar alanı kapsayan ekim alanı ile Türkiye’nin en büyük zirai hammadde alıcılarından biri konumunda.
Geniş yelpazede konserve üretimi yapan Penguen Gıda; reçel, sebze konserveleri, hazır yemekler, haşlanmış bakliyatlar, salça, turşu ve dondurulmuş gıda gibi yüzde yüz yerli üretimden elde ettiği ürün çeşidini cam kavanozda sofralara taşıyor. Bugün 5 bölge müdürlüğü ve 40 bayiden oluşan yaygın dağıtım kanalı ile tüm ürünlerini Türkiye’nin her köşesine ulaştırmaya devam eden Penguen Gıda, közlenmiş biber ve kavrulmuş ıspanak gibi lezzetlerin ardından şimdi de Balkan sosu Lütenitsa’yı tatlı ve acılı çeşitleriyle tüketicilerine sunuyor.

Şirketimiz, Avrupa'nın ünlü market zinciri ile yapılan ve çeşitli turşu ve konserve ürünlerinden oluşan 17.435.690 EUR tutarında bir anlaşma ile, yeni sezon ihracat bağlantılarına başlamış bulunmaktadır. Sezonluk ihracat bağlantılarımızın önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenmektedir.

İSTİHDAMINI EN ÇOK ARTIRAN DÖRDÜNCÜ ŞİRKET
Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırmasında Penguen Gıda, İstihdamını en çok arttıran şirketler kategorisinde 4’üncü oldu.
Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasında istihdamı en çok arttıran şirketler kategorisinde öne çıkan Penguen Gıda Türkiye’nin ve Bursa’nın bir kez daha gururu oldu. Yaptığı yatırımlarla ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan firma, sağladığı yeni iş sahalarıyla çalışan sayısını her geçen yıl artırmaya devam ediyor.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla gerçekleşen törende ödülünü alan Penguen Gıda’nın CEO’su Aykan Sözüçetin; “Ülkemiz uçsuz bucaksız topraklarıyla, güneşi, havası, suyu ve iklimiyle benzersiz bir tarım ülkesidir. Stratejik planlama ve modern tarım tekniklerinin eksikliği nedeniyle bu potansiyeli kullanamamaktadır. Bu nedenle, devletimize ve özel sektöre büyük görevler düşmektedir. Biz, Penguen Gıda olarak Türk tarımının modernleşmesine katkı sağlayabilmek için konserve sektöründe makineli tarımı başlattık. Verimlilik ve kapasite artışlarının avantajları ile ciromuzu arttırarak istihdamın artışına katkı sağlamaktan dolayı da büyük mutluluk duyuyoruz. Asıl hedefimiz; ülkemizin bir tarım ülkesi olarak üretim, tonaj ve verimliliğini artırmak. Bu sayede daha fazla ihracat ve istihdam rakamlarına imza atarken, ülkemizi tarım ürünü ithalatına ihtiyaç duymayan bir yapıya kavuşturarak, ülkemize daha fazla net döviz girdisi sağlamak ve en önemlisi dış ticaret açığının kapanmasına yardımcı olmaktır” dedi.

Penguen Gıda, 1989 yılında, Türkiye’nin en verimli tarım alanlarının tam kalbinde Bursa’da kuruldu. Gıda ve tarım sektörüne getirdiği yeniliklerle ve ilkleriyle sektöre liderlik eden Penguen Gıda tüm ürünlerinde yüzde 100 katkısız ve koruyucusuz üretim yapıyor.
Sektörünün en büyük ihracatçıları arasında olan Penguen Gıda; ürünlerini başta AB ülkeleri olmak üzere Almanya, İngiltere, ABD, Fransa, Hollanda, İsviçre, Rusya ve İsveç’in yer aldığı 35 dünya ülkesine ihraç etmekte.
Penguen Gıda, Avrupa standartlarına uygun dizayn edilen fabrikası, makine parkları ve depoları ile yaklaşık 250.000 m2 açık arazi üzerine kurulu 70.000 m2 kapalı alanda yüksek standartlarda üretim yapmakta.
Penguen Gıda, ayrıca yüzde 70‘i sözleşmeli olmak üzere yaklaşık 10.000 müstahsilden oluşan ve 40.000 dekar alanı kapsayan ekim alanı ile Türkiye’nin en büyük zirai hammadde alıcılarından biri konumunda. 2016 yıllık bazda 42.000 ton üretim yapılmakta olup, üretimin yüzde 37’sini (15.600 ton) ihracat ürünleri oluşturmakta.

BALKAN LEZZETİ PENGUEN’LE SOFRALARIMIZA GELDİ
Gıda ve tarım sektörüne getirdiği yeniliklerle ve ilkleriyle sektöre liderlik eden Türkiye’nin en büyük reçel, turşu ve konserve üreticilerinden Penguen Gıda, Közlenmiş Biber, Kavrulmuş Ispanak’ın ardından şimdi de Balkan Sosu Lütenitsa’yı sofralarımıza getiriyor.
Közlenmiş biber, közlenmiş patlıcan, domates ve çok özel baharatlardan oluşan Balkan Sosu Lütenitsa, benzersiz lezzetiyle sofralarınızın vazgeçilmezi olacak. Penguen Gıda tüm ürünlerinde olduğu gibi Lütenitsa’da da %100 katkısız ve koruyucusuz üretim yapıyor.
Balkan Sosu Lütenitsa et, köfte, tavuk, makarna yemeklerinin yanı sıra; sabah kahvaltılarında ekmek üzerinde veya tek başına yenirken, benzersiz lezzetiyle de Türk damak tadına hitap ediyor.

Şirketimiz, Avrupa'nın ünlü market zinciri ile yapılan ve çeşitli turşu ve konserve ürünlerinden oluşan 14.140.741 Euro tutarında bir anlaşma ile, yeni sezon ihracat bağlantılarına başlamış bulunmaktadır. Sezonluk ihracat bağlantılarımızın önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenmektedir.

WWF’in düzenlediği ve her yıl milyonlarca insanın bir saatliğine ışıkları kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiği Dünya Saati (Earth Hour) etkinliği bu yıl onuncu kez, 19 Mart Cumartesi 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşecek.
Gıda sektörünün öncü firmalarından Penguen Gıda, bu yıl dünya genelinde 10’uncusu gerçekleştirilecek olan “Dünya Saati” etkinliği kapsamında küresel iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, Bursa’da bulunan tesislerinde 19 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklarını kapatacak.
Penguen Gıda, herkesi 19 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında Dünya Saati etkinliğine katılmaya, ışıklarını 1 saat boyunca kapatarak iklim mücadelesine ışık tutmaya çağırıyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya istatistik kuruluşlarından olan Socialbakers’ın Aralık 2015 Türkiye raporuna göre Penguen Gıda, yaptığı Yeni Yıl Kampanyası ile paylaşım, beğeni ve yorumlardan oluşan en fazla etkileşim sayısını (137.148) elde ederek geçen yıl olduğu gibi yine Türkiye Birincisi oldu.
64 ülke arasında gerçekleştirilen Dünya sıralamasında ise; kitlesel etkileşim oranı ile Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarında Dünya Birincisi, tüm ülkelerde yorum sayısı ile Dünya Üçüncüsü, paylaşım sayısı ile Dünya Üçüncüsü, toplam etkileşim oranı ile Dünya Dördüncüsü oldu.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Bursa İl Başkanı Zafer Yıldız, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve CHP Bursa Milletvekili Adayları Prof Dr. Lale Karabıyık, Gürhan Akdoğan, Erkan Dönmez seçim çalışmaları kapsamında, Gençoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, kardeşi, Penguen Gıda Yönetim Kurulu Başkanı ve Uludağ İhracatçılar Birliği Başkanı Orhan Gençoğlu’nu ziyaret etti. Turhan Gençoğlu’da ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti belirterek, 7 Haziran seçimlerinin ülkemize hayırlara vesile olmasını diledi.
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’de rahmetli Mümin Gençoğlu’nun üzerlerinde çok emeği olduğunu, Bursa’nın ilerlemesinde ve gelişmesinde büyük katkı sağladığını, Bursa halkının da kendisinin ekmeğini çok yediğini anımsattı.

Bursa AK Parti Milletvekili Adayı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Penguen Gıda fabrikasını ziyaret ederek, işçilerle öğle yemeği yedi. Sağlık Bakanı ve Bursa Milletvekili Ak Parti 1. sıra adayı Mehmet Müezzinoğlu, seçim çalışmaları için geldiği Bursa’da, Gençoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, kardeşi, Penguen Gıda Yönetim Kurulu Başkanı ve Uludağ İhracatçılar Birliği Başkanı Orhan Gençoğlu, eski Bursa Valisi Zekai Gümüşdiş'i ziyaret etti.
Daha sonra “Penguen Gıda” fabrikasını gezen Bakan Müezzinoğlu, öğle yemeğinin işçilerle birlikte yedi. Turhan Gençoğlu, yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ile Balkanlar için birlikte yıllarca omuz omuza mücadele ettiklerini söyleyerek, “Yakın dostum Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun, Penguen’i ziyareti, bizlerden biri olarak birçok başarılara imza atması ve Bursa Milletvekili adayı olmasından, büyük bir mutluluk duyduk. 07 Haziran’da yapılacak olan Milletvekili seçimlerinin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını cenabı Allah'tan niyaz ederim.” şeklinde konuştu.
Daha sonra "Penguen Gıda" çalışanlarına kısa bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Öğle yemeğini “Penguen Gıda” çalışanları ile paylaşmaktan mutluluk duydum. Böyle bir “Dünya Markası” yaratan başta Gençoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu’nu, kardeşi, Penguen Gıda Yönetim Kurulu Başkanı ve Uludağ İhracatçılar Birliği Başkanı Orhan Gençoğlu’nu ve beyin takımını kutluyorum. Bu “Dünya Markası” kuruluşunu her geçen gün büyütmek için alın teri ve beyin teri döken arkadaşlarımı ve çalışanlarını da gönülden alkışlıyorum” dedi. Bakan Müzezzinoğlu, yemek sonrası işçilerle sohbet etti.

Anufood Avrasya gıda devlerini buluşturdu
Köln’deki dünyaca ünlü Anuga’nın ilk uydu fuarı olan ANUFOOD Avrasya, Orta Doğu-Kuzey Afrika ve Balkan bölgesinin kalbinde bulunan İstanbul'da kapılarını açtı.
Koelnmesse’nin gıda ve gıda teknolojisi fuarlarındaki deneyimi ve Reed Tüyap’ın yerel Pazar bilgi ve tecrübesi ile düzenlenen fuar geniş bir yelpazede gıda endüstrisinin tüm alanlarını kapsadı.

Fuara damgasını Türkiye’nin en büyük reçel üreticisi, konserve ürünlerde ise kavanozda en çok tercih edilen lider markası olan Penguen Gıda vurdu. Konserve ürünleri ilk kez sağlıklı cam kavanozda sunan; reçel, sebze konserveleri, hazır yemekler, haşlanmış bakliyatlar, salça, turşu, dondurulmuş gıda gibi yüzde 100 yerli üretimden elde ettiği ürün çeşidini 35 dünya ülkesine ihraç eden Penguen Gıda’nın standı yerli ve yabancı konuklar tarafından büyük ilgi gördü.
Ürünleri hakkında bilgi veren Penguen Gıda Genel Müdürü Aykan Sözüçetin, "Köln’de dünyaca ünlü Anuga Fuarı daha önceki yıllarda katıldığımız bir fuar. Dünya’daki en büyük gıda fuarlarından bir tanesi. Bu fuarın Türkiye’de düzenlenmesinden ve burada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu fuarlar ülkemizi ve bölgemizi tüm dünyaya temsili açısından son derece önemli fuarlar. Ürünlerimize tüm dünyadan ciddi talepler var. Amacımız Penguen markasını tüm dünya ülkelerine yayarak ülke ekonomisine de katkıda bulunmak. Çünkü Türk markaları bunu gerçekten hakediyor” dedi.
Geçen yıl ciro olarak yüzde yirmiye yakın bir büyüme sağladıklarını aktaran Sözüçetin, “2015 hedefimiz de yine benzer doğrultuda, yüzde yirmi büyüme hedefiyle yola çıktık. İnşallah 125 milyon ciroya ulaşmak istiyoruz. Tabiki dış pazar payımızda önemli. Son yıllarda dış pazarda yüzde kırk ihracat, iç pazarda ise yüzde altmış payımız var. Bunu bu oranlarda tutma gayretindeyiz.
25. yılımızı kutladığımız bu yıl, bizim için artık hedeflerin de daha büyük rotalara çevrildiği çok önemli bir yıl. Türk lezzetlerini tüm Dünya’ya sunmaya devam ederken, Dünya lezzetlerini de Türk tüketicilerimizle buluşturacağız” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ak Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, Gençoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu’nu ziyaret etti. Penguen Gıda Fabrikasında gerçekleşen ziyarette Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Sekreteri Sabri Mutlu'da hazır bulundu.

Şirketimiz, bugün, Avrupa'nın ünlü bir market zinciri ile yapılan anlaşma ile, çeşitli turşu ve konserve ürünlerinden oluşan 13.032.945 Euro tutarında bağlantı yaparak, yeni sezon ihracat bağlantılarına başlamış bulunmaktadır. Sezonluk ihracat bağlantılarımızın önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenmektedir.

Dünya’nın en büyük sosyal medya istatistik kuruluşlarından olan Socialbakers’ın Aralık 2014 Türkiye raporuna göre Penguen Gıda yaptığı Yeni Yıl Kampanyası ile, paylaşım, beğeni ve yorumlardan oluşan en fazla etkileşim sayısını (133.910) elde ederek Türkiye Birincisi oldu. Aynı zamanda görsel paylaşım etkileşim oranı (%114) ile diğer ayların kazananları arasında son 3 yılın en yüksek oranına ulaşarak bir başka rekorun da sahibi olmuş oldu.
Facebook dışında Twitter ile de sosyal iletişime eş zamanlı devam eden Penguen Gıda #2015BenimYılım hastagi ile 2 gün Türkiye TT listesinde, 10 dakika World TT listesinde aralıksız yer alıp, 60.000 kişi ile etkileşim yaratarak ayrı bir başarıya imza atmıştır.

Penguen Gıda’nın yemek tarifleri sitesi penguenyemektarifleri.com, Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız web ödülleri organizasyonu olan ve en başarılı web sitelerinin ödüllendirildiği 12. Altın Örümcek Web Ödülleri kapsamında gerçekleştirilen halk oylamasında sms ile en çok oyu alarak “Halkın Favorisi” oldu.
Floki Web Solutions tarafından tasarımı yapılan ve tariflerin dünyaca ünlü şef Ömür Akkor tarafından özenle hazırlandığı penguenyemektarifleri.com, açıldığı günden bu yana gerek tasarımı, gerekse de içeriğiyle 9 ayda büyük beğeni toplamış; bu önemli organizasyonda da Yaşam kategorisinde jürinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda finale kalarak halk oylamasına katılma hakkı kazanmıştı.

Penguen’in yemek tarifleri sitesi Penguenyemektarifleri.com, Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız web ödülleri organizasyonu olan ve en başarılı web sitelerinin ödüllendirildiği Altın Örümcek Web Ödülleri’nde jürinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda finale kaldı. Bu yıl 12.’si düzenlenen yarışmanın birincisi kısa mesaj (SMS) yoluyla ve halk oylamasıyla belirlenecek. Halk oylaması 28 Mart 2014 Cuma gününe kadar sürecek.

Şirketimiz, bugün, Avrupa'nın ünlü bir market zinciriyle, çeşitli konserve ürünlerinden oluşan 9.240.000 Euro tutarında bağlantı yaparak, yeni sezon ihracat bağlantılarına başlamış bulunmaktadır. Gerek dondurulmuş, gerekse konserve ürünleri kapsayacak şekilde, sezonluk ihracat bağlantılarımızın önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenmektedir.

Avrupa’nın en büyük turşu tedarikçilerinden biri olan Penguen Gıda, Penguen Acılı Kornişon Turşu ile zengin turşu çeşitlerine bir yenisini daha ekledi. Penguen’in tüm ürünlerinde olduğu gibi %100 katkısız ve %100 doğal olarak üretilen Acılı Kornişon Turşu sayesinde hem turşu hem de acı sevenler iki keyfi bir arada yaşayacaklar.
Penguen Turşu çeşitleri, taze hammaddelerden tamamen katkısız ve koruyucusuz olarak üretiliyor ve sağlıklı cam kavanozlar içinde tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Kuru fasulye-pilav, nohut, patates, mercimek köftesi, kısır, makarna, mantı, kebap gibi Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin vazgeçilmez tamamlayıcısı olan Penguen Turşu çeşitleri Türkiye’nin dört bir yanındaki seçkin marketlerde bulunabilir.

Dünyanın önder marka değerleme şirketi Brand Finance 7. kez “Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesini yayınladı. 2012 verileri ile hazırlanan listeye göre 100 markanın toplamı 31 milyar 240 milyon ABD doları değerinde. “Türkiye'nin En Değerli Markaları" listesine 2011 yılında 97. sıradan giren, Türkiye’de gıda ve tarım sektöründe ilklerin öncüsü olan Penguen Gıda, 1 yılda marka değerini 3 milyon ABD doları arttırdı ve bir basamak daha yükselerek listede 96. sıraya yükseldi.
Türkiye'nin son yıllarda önemli ekonomik gelişmeler kaydettiğini ifade eden Brand Finance CEO'su David Haigh: "Marka ve marka değeri konusunda çalışmaların önem kazanması ile birlikte Türk markalarının da değerleri ile küresel sıralamalarda yer alacağını umut ediyoruz. “Türkiye'nin En Değerli Markaları” çalışmasının bu gelişmeye katkıda bulunacak olması bizleri sevindirecektir." dedi.
Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner ise araştırmayı şöyle değerlendiriyor: "Türkiye'nin En Değerli Markaları” araştırması yedinci yılını geride bıraktı. Ticari verilerin gittikçe erişilebilir olması, araştırmaya dahil marka sayısının artmasına yardımcı olacaktır. Daha fazla şirketin sermaye piyasasına dahil olması ve/veya ticari veri yayınlarının artması ile bu gelişmenin de sağlanacağına inanıyoruz."
Penguen Gıda CEO’su Aykan Sözüçetin yaptığı açıklamada: “Marka ve marka değeri konusunda çalışmalarımızı arttırarak gelecek yıllarda daha da üst sıralarda olmayı hedefliyoruz. Bu yıl Brand Finance tarafından yayınlanan "Dünyanın En Değerli 500 Markası" araştırmasında Türkmarkaları yer alamadı. Penguen Gıda olarak vizyonumuz çerçevesinde tüm sofraların vazgeçilmez gıda markası olmayı hedefliyoruz.” dedi.

Tarladan el değmeden 2 saat içerisinde cam kavanozlara. Son yıllarda ülkemiz kamuoyunda da gıda güvenliği ile ilgili ciddi kaygılar yaşanmaya başlanmış, beslenmede arzulanan sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Çevre kirliliği yanında tarımsal ilaç ve kimyasal kullanımı gıda zincirinde önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Pazardan/marketten taze diye alınan birçok sebze en az 2-3 günlüktür.
Modern tarım teknikleri kullanılarak üretilen sebze ve meyveler ise lezzet, kalite ve besin değerlerinin ciddi kayıplarını ortadan kaldırmaktadır.
Türkiye’de gıda ve tarım sektöründe ilklerin öncüsü olan Penguen Gıda, daha taze, daha kaliteli ve besin değeri daha yüksek ürünleri; tüketicilerinin yıkamaya su harcamadan, hazırlama ve pişirmede zamandan tasarruf ederek tüketmesini sağlamaktadır. Yaklaşık 2 saat içerisinde üretime alınan mevsiminde toplanmış, özenle seçilmiş meyve ve sebzeler dalından koparıldığı tazeliği koruyarak, katkı ve koruyucu maddeler kullanılmadan, el değmeden sağlıklı cam kavanozlara doldurulmaktadır.
Penguen dördüncü vitese geçti
Türkiye’ de konserve sektöründe makineli tarımı başlatan ilk firma olan Penguen Gıda, 2 adet Bezelye hasat makinesi, Fasulye ve Ispanak hasat makinelerinden sonra filosunu Mısır hasat makinesi ile güçlendirerek dördüncü hasat makinesi ile dördüncü vitese geçti. Bu sayede tarladan direkt hasat yapabilmekte, zaman ve verim kayıplarının önüne geçilerek ürün kalitesinde artış sağlanmaktadır.
Makinalı Tarım sayesinde çiftçilerimiz de daha da bilinçlenerek sanayi tip ürün ekimine yönelecek ve arazi toplulaştırma projeleri ile büyük arazilerde daha az maliyet ile daha fazla verim, daha iyi kalite ve en önemlisi daha fazla kazanç elde edecektir.

Reçel, sebze konserveleri, hazır yemekler, haşlanmış bakliyatlar, salça, turşu, dondurulmuş gıda gibi alanlarda %100 yerli üretimiyle Türkiye’nin önde gelen markalarından biri olan Penguen Gıda, yeni ürünü “Cevizli Biber Ezmesi” kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezi olacak. Ekmek üstü eşsiz bir lezzet olarak sabah kahvaltılarında yerini alacak olan Cevizli Biber Ezmesi, gün içinde, gerek çay saatlerinde, gerek öğün aralarında karnınızı doyuracak, açlığınızı yatıştıracak.
Doyumsuz lezzetini közlenmiş biber, biber ve domates salçası, bol bol ceviz ve fındık, zeytinyağı ve özel baharatlardan alan Cevizli Biber Ezmesi, acı ve tatlı çeşitleriyle hem çok lezzetli ve hem de çok pratik.
Tüm Penguen Gıda ürünlerinde olduğu gibi %100 katkısız ve koruyucusuz olarak üretilen Cevizli Biber Ezmesi kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezi olacak.

Şirketimiz Avrupa'nın ünlü bir market zinciriyle bugün gerçekleştirdiği anlaşmayla beraber toplam 16.300.000.- Euro'luk ihracat bağlantısı yapmıştır. Sezonluk ihracat bağlantılarımızın önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenmektedir.

Geçtiğimiz Pazar günü Van’da meydana gelen deprem felaketinin ardından yara sarma çalışmalarına Türkiye’nin önde gelen gıda üreticilerinden Penguen Gıda da dâhil oldu.
Penguen Gıda Genel Müdürü Aykan Sözüçetin yaptığı açıklamada, bölgede ihtiyaç duyulan konserve gıda ürünlerinden oluşan yardım tırını bugün yola çıkardıklarını kaydetti. Sözüçetin böylesi afet dönemlerinde yaşanan milli birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek birçok ulusal marka gibi kendilerinin de üzerlerine düşeni yapmaya her zaman gayret edeceklerini sözlerine ekledi. Öte yandan Penguen Gıda çalışanları da battaniye, hırka, mont, kazak ve çeşitli ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardımlarını da yine topluca bölgeye gönderdi.

“Şirket, makineli tarım yatırımlarını tüm hızıyla sürdürüyor…” Reçel, sebze konserveleri, hazır yemekler, salça, turşu, dondurulmuş gıda gibi alanlarda %100 yerli üretimiyle Türkiye’nin önde gelen markalarından biri olan ve ülkemizde makineli tarımın gelişimine öncülük eden Penguen Gıda, bu alanda yeni atılımlar yapmaya devam ediyor.
Teknoloji ve AR-GE yatırımlarına kurulduğu günden bu yana büyük önem veren, sektöründe birçok ilke imza atmayı başaran ve 10.000’e yakın çiftçisi ile sözleşmeli tarımın öncülerinden olan Penguen Gıda, verimliliği arttırabilmek amacıyla ikinci bezelye hasat makinesini ve fasulye ile ıspanak hasat makinesi aldı.
Toplam değeri 2 milyon doların üstünde olan bu makineler sayesinde geçen yılın tam 4 katı bezelye tonajına ulaştıklarını ve bu sayede bezelye ürünü cirolarını 10 milyon TL seviyesine çıkardıklarını kaydeden Penguen Gıda Genel Müdürü Aykan Sözüçetin, tarım işçisi bulunamadığı için malı kuruyan çiftçilerimize de bu sayede can simidi olduklarını sözlerine ekledi.
Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu ancak bu potansiyelin verimli kullanılamadığını belirten Sözüçetin, geniş alanlarda yapılan makineli tarım ile Türk tarımının gelişeceğini, Penguen Gıda’nın da bu konuda sektörüne liderlik ettiğini ifade etti. 250.000 metrekare açık ve 75.000 metrekare kapalı üretim alanına sahip Penguen Gıda, Avrupa’nın en modern tesislerine ve en üst düzey kalite belgelerine sahip markalardan biri olarak biliniyor.

Şirketimiz Avrupa’nın ünlü bir market zinciriyle bugün gerçekleştirdiği anlaşmayla beraber toplam 15.500.000.- Euro’luk ihracat bağlantısı yapmıştır. Sezonluk ihracat bağlantılarımız önümüzdeki günlerde devam edecek olup; satış konusu dondurulmuş ürün ve konservelerin üretimine Haziran 2011"de başlanacak ve sevkiyatlar Haziran 2011 ay sonundan itibaren yapılacaktır.

Penguen Gıda, kendi buluşu olan Ispanak Konservesi ürününün patentini aldı. 2 yıl süren ve tüm dünya ülkelerini kapsayan araştırma sonucunda Penguen Gıda’nın, kendi buluşu olan “Ispanak Konservesi”ni ilk üreten firma olduğu tescillendi. Katkısız ve yerli üretim mahsullerinden ürettiği konserve, turşu, reçel ve dondurulmuş gıda ürünleriyle yurtiçinde olduğu kadar başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere 35 farklı dünya ülkesindeki tüketicilerin de tercih ettiği marka olan Penguen Gıda aldığı patent ile marka imajını bir kez daha güçlendirdi.
Penguen’in Ispanak Konservesi, açılır açılmaz tüketilebilen katkısız, sağlıklı ve lezzetli bir ürün olmasıyla dikkat çekiyor. Ispanak, günlük hayatın koşturmacası içinde; ayıklama, yıkama, doğrama ve pişirme gibi hazırlama işlemleriyle ise biraz zahmetli bir sebze olarak görülüyor. Penguen Ispanak Konservesi, tüketiciyi tüm bu zahmetli hazırlama işlemlerinden kurtararak, açılır açılmaz tüketilmeye hazır bir ürün olarak sunuluyor. Doğrudan tüketilebilmesinin yanı sıra farklı mönülere de dönüştürülebilen Penguen Ispanak Konservesi, örneğin börek içi olarak kullanılabiliyor veya yumurtalı, yoğurtlu, kıymalı ve beşamel soslu yemek olarak da tüketilebiliyor.
Vitamin A, Vitamin C, grubu vitaminleri ile demir ve kalsiyum içeren, protein açısından da oldukça zengin bir besin maddesi olarak kabul edilen Ispanağa, Penguen Gıda kalitesiyle herkes kolayca ulaşabilecek.

Hazır gıda sektörünün önde gelen firmalarından Penguen Gıda, iç pazardaki payını artırmaya yönelik yatırımlarına hız verdi. Penguen Gıda San. A.Ş. Genel Müdürü Aykan Sözüçetin; yaptığı yazılı açıklamada, son 5 yılda 2 kat büyüme gösterdikleri iç pazarda cirolarını %25 oranında artırıp 2011 yılında 50 milyon TL'ye ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.
Sözüçetin, 2010 yılında ihracat gelirlerinin döviz bazında iyi olmasına rağmen, kurdan dolayı TL bazında ciro ve kârlılığın istenilen seviyede gerçekleşmediğini ifade etti ve 2011 yılı boyunca bugünlerdeki kur politikasının istikrarı korunursa, çok daha olumlu sonuç alabileceklerini belirtti.
Penguen Gıda, 10.000’e yakın çiftçisi ile sözleşmeli tarımın öncülerinden ve ürünlerinin %50’sini başta Almanya, İngiltere, ABD, Fransa, Hollanda, İsviçre, Rusya ve İsveç olmak üzere 35 dünya ülkesine ihraç ediyor. İç pazara yönelik yatırımlarını 2007 yılından beri sürdürdüğü yeniden yapılanma programı kapsamında tutan Penguen Gıda, bu sene kapasite artışına yönelik yatırım çalışmalarına hız vermeyi amaçlıyor.
Sözüçetin’in verdiği bilgiye göre bu sene hayata geçirilecek yaklaşık 5 milyon TL tutarındaki yatırımlardan ilki, yeni bir şoklama ünitesi ile dondurulmuş gıda üretiminde %100 kapasite artışı olacak. Gerek kapasite artışı gerekse verimlilik artışı amaçlı ikinci bezelye hasat makinesi ile ıspanak hasat makinesi aldıklarını da söyleyen Sözüçetin; domates salçası ve domates ürünleri yatırımına da başlandığını ve iç pazarda daha da büyümek için yatırımlara devam edeceklerini; ayrıca, patent tescilini de aldıkları “Ispanak Konservesi” ürünüyle pazarda yine bir ilke imza atacaklarını belirtti.

Penguen Gıda'nın nefis konserve çeşitleri ile yeni yıl sofraları hazırlamak artık çok daha kolay. Yılbaşı gecesi sevdiklerinize unutamayacakları hem lezzetli hem de sağlıklı yemekler hazırlamak için mutfaktaki en büyük yardımcınız Penguen'in mısır, bezelye, garnitür, turşu, közlenmiş biber, közlenmiş patlıcan, bamya, taze fasulye, mantar, enginar ve ıspanak konserveleri olacak.
Penguen’in yeni lezzetler serisinde yer alan Haşlanmış Nohut, Haşlanmış Kuru Fasulye ve Haşlanmış Barbunya da yemeklerinize tat katmak için sağlıklı ve pratik birer alternatif. Katkısız olarak üretilen haşlanmış ürünlerin suyunu süzüp yemeğinizi yapmak için tencereye koyduğunuz malzemelere eklemeniz ve 5 dakika pişirmeniz yeterli olacak. Arzu ederseniz pişirmeden de suyunu süzerek salatalarda kullanabilirsiniz.
Tüm konserve çeşitlerinde tüketiciye en taze ve en kaliteli ürünleri sunan Penguen Gıda, mevsiminde toplanmış, özenle seçilmiş meyve-sebzeleri, katkı maddeleri kullanılmadan, el değmeden, lezzet, kalite ve besin değerlerini koruyarak, en doğal haliyle tüketicilerine ulaştırabilmek için sektöründe Avrupa’nın en modern üretim tesisleri arasında yer alan fabrikalarında üretimini gerçekleştiriyor.
Penguen Gıda, ISO 22000 (HACCP) ve ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Standartları’nın yanı sıra EFSIS (Avrupa Gıda Güvenliği Denetim Kurumu) tarafından dünyada sayılı markalara verilen en üst düzey kalite belgesi olan “BRC-A Kalite” belgesine sahip bir kuruluş. Penguen Gıda ürünlerini sadece Türkiye’deki tüketiciler değil, başta Almanya, İngiltere, ABD, Fransa, Hollanda, İsviçre, Rusya ve İsveç’ in yer aldığı 35 dünya ülkesi de tercih etmektedir.

Penguen Gıda San. A.Ş. Genel Müdürü Aykan Sözüçetin; Penguen Gıda’nın şu anda içinde bulunulan eşanlı sermaye azaltımı ve artırımı süreci sonunda sermayesinin 55 milyon 600 bin TL’ye yükselmiş olacağını bildirdi. Sözüçetin, “45 milyon TL sermaye azaltımı ile Penguen Gıda, geçmiş yıl zararlarının büyük bir kısmından arınacak; operasyonel kârlılığa olumlu etki etmesi beklenen 50 milyon TL sermaye artışı ile de ilave kaynak yaratmış olacaktır. Bunun neticesinde ise, uzun yıllardır yatırımcılarına temettü dağıtamamış olan şirketimiz, kuvvetlenmiş sermaye yapısı ile yakın gelecekte temettü dağıtacak kârlılığa geçmeyi hedeflemektedir.” dedi.
Faaliyete başladıkları 1989 yılından beri istikrarlı bir şekilde büyüme gösteren Penguen Gıda ’da 2007 yılında başlatılan yeniden yapılanma programının da başarıyla tamamlandığını, artık yapılan yatırımların meyvelerini toplamaya başladıklarını söyleyen Sözüçetin “Tüm bu yatırımlar ve yapılan çalışmalar sayesinde 2009 yılı sonu itibariyle Penguen Gıda’nın net satışları önceki yıla göre yaklaşık %24 artırarak 69,9 milyon TL’den 86,7 milyon TL’ye ulaşmış ve firmamız Türkiye’nin krizde en çok büyüyen, kârlılığını en çok arttıran şirketleri arasında yerini almış olduğunu ifade etti.
2010 yılı 6 aylık mali sonuçlarına göre Penguen Gıda ‘nın 2009 yılının aynı dönemine göre net satışlarını 28 milyon 345 bin TL ‘den 33 milyon 728 bin TL ‘ye çıkartarak, %19 büyüme daha kaydedildiğine dikkat çeken Sözüçetin, geçen yılın aynı döneminde elde edilen 2 milyon 134 bin TL net zarardan, bu dönemde 3 milyon 55 bin TL net kara geçildiğini belirtti. Sözüçetin, hedeflerine uygun şekilde ilerlemeye devam eden şirketlerinin yakın bir dönemde, ilave ciro büyüklüğü sağlayacak yeni birtakım yatırımlar yapacağının da işaretini verdi.
Sektöründe Türkiye ‘nin en büyük ihracatçı kuruluşları arasında yer alan Penguen Gıda’nın, Türkiye’nin ise en büyük reçel üreticisi, konserve ürünlerde ise kavanozda en çok tercih edilen lider markası olduğunu ifade eden Sözüçetin, kuruluşlarının iç pazarda son 5 yılda 2 kat büyüme gösterdiklerini vurguladı.

Yıllardır lezzetlerini tüm Türkiye ve dünyaya sunan Penguen Gıda, yeni kampanyası "Lezzeti Çeken Bilir" ile tüketicilerine lezzeti, eğlenceyi ve muhteşem hediyeleri aynı anda sunuyor.20 Ekim-17 Aralık tarihleri arasında www.lezzeticekenbilir.com stesine herhangi bir Penguen ürünü ile en yaratıcı fotoğrafı yükleyen Penguen Gıda tüketicileri birbirinden güzel hediyeler kazanıyor. En çok oyu toplayan1. kişi Sony Bravia LCD TV, 2. kişi iPhone 3GS, 3. kişi ise Sony Playstation 3 kazanacak. Ayrıca, yarışmaya katılan her 25. kişi Penguen Hediye Paketi kazanıyor.

Ekonomist dergisinin "Anadolu 500" araştırmasının 2009 sonuçlarına göre Penguen Gıda sektöründe 73., Bursa`da 42., genel sıralamada da 251. sırada yer aldı. Penguen Gıda TİM İlk 1000 İhracatçı araştırmasının 2009 sonuçlarına göre 422. sektöründe ilk 3` de, ISO Türkiye' nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2009 sonuçlarına göre 602. sırada yer almaktadır.

Türkiye gıda sektöründe ilklerin öncüsü olan Penguen Gıda, yeni bir ürün serisiyle tüketicilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Penguen Haşlanmış Nohut, Haşlanmış Kuru Fasulye ve Haşlanmış Barbunya… Bu ürünler, normalde bir gece öncesinden suya yatırılmış ve daha sonra haşlama işlemi yapılmış ürünlerin kıvamında. Böylece hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Katkısız olarak üretilen haşlanmış ürünlerin suyunu süzüp yemeğinizi yapmak için tencereye koyduğunuz malzemelere eklemeniz ve 5 dakika pişirmeniz yeterli olacak. Arzu ederseniz pişirmeden de suyunu süzerek salatalarda kullanabilirsiniz.
Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için dengeli ve sağlıklı beslenmek, gün geçtikte daha fazla önem kazanıyor. Bu nedenle alınan gıdalar özenle seçilmeli. Baklagillerden alınan bitkisel protein, günlük alınması gereken protein miktarında önemli bir yer tutuyor.
Tüm dünyanın severek tükettiği, son derece besleyici olan bakliyatın her tanesi, gerçek bir protein deposu… Bu besinlerin bileşiminde B vitamini kompleksi ve E vitamini de bulunuyor.
Sofralarımızın baş tacı olan bakliyat ürünleri, mutfak kültürümüzde önemli yere sahip. Bunu çok iyi bilen Penguen, tamamı yerli mahsul olan en kaliteli bakliyat ürünlerini kullanarak tüketicilerin hayatını kolaylaştıracak, tamamen katkısız ve çok sağlıklı haşlanmış bakliyat serisini sunuyor.

Şirketimiz Avrupa`nın ünlü bir market zinciriyle bugün gerçekleştirdiği anlaşmayla beraber toplam 16 milyon Euro luk ihracat bağlantısı yapmıştır. Sezonluk ihracat bağlantılarımız önümüzdeki günlerde de devam edecektir.

Ürünlerinde tamamı yerli üretim meyve ve sebzeleri kullanan hazır gıda sektörünün öncü markası Penguen Gıda, krize rağmen 2009'u rekor kâr artışıyla kapattı. Vergi dairesine sunulan 2009 yılsonu mali tablolarına göre Penguen Gıda, bir önceki yıla göre %24 oranında büyüme kaydetti.Penguen Gıda A.Ş. Genel Müdürü Aykan Sözüçetin'in yaptığı yazılı açıklamaya göre; Penguen Gıda, geçen yılsonu yaklaşık 1,4 milyon TL olan faaliyet kârını 2009 sonunda 5,6 milyon TL'ye yükseltti. Açıklamada; Penguen Gıda'nın net satışlarını önceki yıla göre yaklaşık %24 artırarak 69,9 milyon TL'den 86,7 milyon TL'ye, brüt satış kârını ise %47 oranında artırarak 15,6 milyon TL'den 22,8 milyon TL'ye çıkardığı bildirildi.
Aykan Sözüçetin, Penguen Gıda'nın 2009 yılında krize rağmen yatırımlarını sürdürerek üretim ve kârlılığını artırmayı başardığını ve hedeflediği ciro artışına ulaştığını kaydetti. Sözüçetin, 2010 yılı için konulan 100 milyon TL ciro hedefine vurgu yaparak "sürdürülebilir kârlı büyümemiz devam edecektir" dedi.

Türkiye konserve sektörünün öncü markası Penguen, zengin reçel çeşitlerine karadutu da ekledi. Mevsiminde toplanan karadutlar Penguen'in Avrupa standartlarında hijyenik üretim yapan tesislerinde yıkanıp ayıklandıktan sonra geleneksel damak zevkimize uygun şekilde hazırlanıp sağlıklı cam kavanozda sunuluyor.
Karadut meyvesi güçlü antioksidanlar içermesi yönüyle vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği taşıyor. İçerdiği flavonoidler sayesinde ise kalbi koruyor ve kan basıncını düşürüyor. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici etkiye de sahip.
Karadutun faydaları bunlarla da kalmıyor. Halsizliği, aşırı yorgunluğu ve uykusuzluğu gidermede etkili olan karadut, kanı temizlediği için anemi hastalarına tavsiye ediliyor. Kronik sindirim sistemi rahatsızlıklarını gidermede rol oynayan karadutun mide salgısını artırdığı ve sindirim sitemini düzenlediği de biliniyor. Kronik gastrit ve hepatit tedavisi görenlere, ağız veya boğaz enfeksiyonu yaşayanlara de önerilen karadut saçların ve dişlerin güçlenmesinde etkili.
İçindeki bol karadutla keyfinize keyif katacak Penguen Karadut Reçeli'ni başta kahvaltı öğünü olmak üzere günün her saatinde keyifle yiyebilir ya da onunla tatlılarınıza ekstra lezzet katabilirsiniz.

Sektörünün öncü markası Penguen Gıda’nın Genel Müdürü Aykan Sözüçetin, zirai AR-GE çalışmaları neticesinde bir ilki daha başardıklarını ve genelde Mayıs-Haziran aylarında yapılan bezelye hasadını Türkiye’de ilk defa Aralık ayında açık tarla koşullarında gerçekleştirdiklerini söyledi. Sözüçetin; tamamı Türk ziraat mühendisleri tarafından yürütülen çalışmada doğru iklim koşulları ve toprak özellikleri analiz edildiğini, hiçbir hormon, tarım ilacı, GDO’lu tohum kullanılmadığını belirtti.
Aykan Sözüçetin “Tüketiciye en kaliteli ve en sağlıklı bezelyeyi sunabilmek amacıyla başlatılan bu çalışmada, Penguen’in kendi sözleşmeli tarlalarında dikimden hasada tüm süreçlerin her anı titizlikle kontrol edildi, düzenli aralıklarla hassas ölçümler yapıldı ve %100 başarı elde edildi. Geçtiğimiz hasat döneminde ülkemize kazandırdığımız Bezelye Hasat Makinesi ile hasat edilen ürünler, en geç 2 saat içerisinde kavanoza alınarak tazeliği korunuyor.” dedi.
Bu yeni projeyle ilk kış hasadında 500 ton bezelyenin hasat edilmesi, 2010 yılı kış hasadında ise bu rakamın 2000 tona çıkartılması planlanıyor. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde tarım ekonomisinde verimlilik artışı getirecek bu proje, çiftçinin bir yıl içerisinde 6 ay ara ile 2 kez ürün alabilmesini sağlayacak. Bu sayede hem çiftçimiz, hem sanayimiz hem de ülkemiz kazanacak.

Avrupa’nın en büyük turşu tedarikçilerinden Penguen Gıda, zengin turşu çeşitleriyle kış sofralarında nostaljik bir lezzet yaşatıyor. Penguen’in tüm ürünlerinde olduğu gibi %100 katkısız ve %100 doğal olarak üretilen nefis kornişon, acı biber, biberiye, jalapeno ve karışık turşu çeşitleri farklı damak tatlarına hitap ediyor.
Penguen Turşu çeşitleri, taze hammaddelerden katkısız ve koruyucusuz olarak üretiliyor ve sağlıklı cam kavanozlar içinde tüketicilerin beğenisine sunuluyor.
Kuru fasulye-pilav, mercimek köftesi, kısır, makarna, mantı, kebap gibi Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinin vazgeçilmez tamamlayıcısı olan Penguen Turşu çeşitleri Türkiye’nin dört bir yanındaki seçkin marketlerde bulunabilir.

Penguen Gıda Genel Müdürü Aykan Sözüçetin: "Penguen Mısır cirosunu dörde katladı, bardak mısıra en büyük rakip oldu. Hazır gıda sektörünün öncü firmalarından Penguen Gıda'nın Genel Müdürü Aykan Sözüçetin yaptığı yazılı açıklamada Penguen Mısır Konservesi'nin yaklaşık iki yıl gibi bir süre içinde cirosunu dört kat arttırarak son yıllarda büyük rağbet gören bardak mısıra dahi rakip olduğunu belirtti.
Özellikle salata ve garnitürlerin vazgeçilmezi olan Penguen Mısır Konservesi'nin çorbadan pilava, makarnadan pizzaya ve sandviçlere kadar pek çok yemeğe lezzet kattığını anlatan Sözüçetin; Penguen Mısır Konservesi'ni açıp doğrudan da tüketilebileceğini, damak zevkine göre yağ, limon, tuz, peynir ve diğer çeşnilerden de katarak Penguen Mısır keyfinin kişiye özel kılınabileceğini söyledi.
Aykan Sözüçetin "10 bin çiftçi ile çalışan şirketimiz, 40 bin dekar alanı kapsayan ekim alanı ile Türkiye'nin en büyük zirai hammadde alıcılarından biri. Hiçbir ürünümüzde GDO'lu tohumdan elde edilmiş meyve sebzeler kullanmıyoruz. Mısır konservelerimiz de tamamen doğal tohumlardan el edilmiş yerli mısırlardan üretiliyor." dedi.
Sözüçetin; Penguen Gıda'nın ISO 22000 (HACCP) ve ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Standartları'nın yanı sıra EFSIS (Avrupa Gıda Güvenliği Denetim Kurumu) tarafından dünyada sayılı markalara verilen en üst düzey kalite belgesi olan "BRC-A Kalite" belgesine sahip bir kuruluş olduğunun da altını çizdi.

Faaliyet kârı %143 oranında artarak 4 milyon TL’ye ulaştı. Tamamı yerli üretim olan meyve ve sebzelerden ürettiği reçel, sebze konserveleri, hazır yemek, salça, turşu ve dondurulmuş gıda ürünleri ile hazır gıda sektörünün öncü markası olan Penguen Gıda rekor kâra imza attı. Penguen Gıda A.Ş. Genel Müdürü Aykan Sözüçetin'in yaptığı yazılı açıklamaya göre; Penguen Gıda geçen senenin 9 aylık döneminde yaklaşık 1 milyon 670 bin TL olan faaliyet kârını bu yılın aynı döneminde %143 oranında artırarak 4 milyon 61 bin TL’ye yükseltti.
Açıklamada, Penguen Gıda’nın net satışlarını geçen senenin aynı dönemine göre %18 oranında artırarak 52,9 milyon TL’den 62,3 milyon TL’ye, brüt satış kârını ise %49 oranında artırarak 15,5 milyon TL’ye çıkardığı bildirildi.
Aykan Sözüçetin, daha şimdiden 70 milyon TL olan 2008 yılsonu net satış rakamlarına yaklaşıldığını ve son çeyrek satışları ile birlikte yılsonu ciro hedefi olan 85 milyon TL’ye ulaşılması yönünde doğru yolda olduklarına dikkat çekti.

Birbirinden güzel reçelleri, sebze konserveleri, salçaları, turşuları ve hazır yemekleri ile mutfaklarımızın vazgeçilmez bir parçası olan Penguen Gıda'dan damağınızdan silinmeyecek bir tat daha! Penguen Mısır Konservesi! Lezzetten ödün vermeyenlerin ve hayatın yoğunluğu içerisinde pratik, lezzetli ve katkısız gıdalar tüketmek isteyenlerin tercihi olan Penguen Mısır Konservesi ile birbirinden lezzetli yemekler hazırlayıp sevdiklerinizi ve kendinizi mutlu edebilirsiniz.
Özellikle salata ve garnitürlerin vazgeçilmezi olan Penguen Mısır Konservesi; çorbadan pilava, makarnadan pizzaya ve sandviçlere kadar pek çok yemeğe lezzet katıyor.
Bütün bu kullanım alanlarının yanı sıra Penguen Mısır Konservesi'ni açıp doğrudan da yiyebilirsiniz. Son yıllarda özellikle gençlerin yoğun bir şekilde ilgisini çeken "Bardakta Mısır" lezzetini, Penguen Mısır Konservesi sayesinde evinize, işyerinize de taşıyabilirsiniz. Damak tadınıza göre; yağ, limon, tuz, peynir ve diğer çeşnilerle Penguen Mısır keyfinizi kendinize özel kılabilirsiniz.
Konserve sektörünün öncü firması Penguen Gıda, tüm ürünlerinde olduğu gibi mısır konservesini de aynı yüksek standartlarda üreterek tüketicisine sunuyor.
Penguen Mısır ithal mısır değil. Tamamı Türkiye topraklarında yetişen tatlı mısırlardan üretilen Penguen Mısır Konservesi, tamamen katkısız aynı zamanda çok da sağlıklı.
Genetik yapısı değiştirilmiş, kısaca GDO'lu ürünleri "kesinlikle" kullanmayan Penguen Gıda, mısır konservesinde de tohumların doğal yollardan elde edilmiş olmasına çok büyük önem veriyor.
220 gramlık, 340 gramlık ve 3x220 gramlık ekonomik paket olmak üzere 3 farklı ambalaj seçeneğiyle sunulan Penguen Mısır Konservesi'ni Türkiye'nin dört bir yanındaki tüm seçkin zincir marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Penguen Gıda ilk 6 aylık verilere göre faaliyet karını %114 artırdı Konserve, reçel ve turşu sektörünün öncü markası Penguen Gıda, vergi dairesine sunulan 2009 yılının ilk 6 aylık mali verilerine göre 2009'un ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine oranla net satışlarını %9 artırarak 30,1 milyon TL'ye, brüt satış kârını ise %56 artırarak 8 milyon TL'ye yükseltti. Penguen Gıda A.Ş. Genel Müdürü Aykan Sözüçetin yaptığı yazılı açıklamada, Penguen Gıda 'nın faaliyet kârının geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %114 oranında artarak 1,3 milyon TL zarardan 194 bin 704 TL kâra yükseldiğini belirtti.
Sözüçetin, 2009 yılı 2. çeyrek verilerinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, net satışlarda %24, brüt satış kârında %139, faaliyet kârında ise %155 artış; 1. çeyrek sonuçlarına kıyasla ise, net satışlarda %3, brüt satış kârında %67, faaliyet kârında ise %227 artış sağlandığını ifade etti.
İç Pazarda 5 yılda %100 büyüdü
Penguen Gıda'nın iç pazarda 5 yılda %100 büyüme gösterdiğine dikkat çeken Aykan Sözüçetin, "Gerek iç gerekse dış pazarda, özellikle konserve ve turşu ürün grubunda büyüme yaşanmaktadır. İlk altı aylık bütçe hedeflerine paralel performans seyrini koruyan Penguen Gıda, yılsonu hedeflerine ulaşacağını gösteriyor. Sürdürülebilir kârlı büyüme amacıyla hareket eden firmamız, operasyonel verimlilik artırıcı çalışmalarına hiç durmadan devam etmektedir." diyerek sektörlerinde 3. çeyrek performansının her zaman daha da iyi sonuçlar gösterdiğine işaret etti.
İhracat bağlantıları 22 milyon Euro'ya yaklaştı
Aykan Sözüçetin, istikrarlı büyüme gösteren Penguen Gıda'nın, yapılan son anlaşmalar ile ihracat bağlantılarının da 22 milyon Euro seviyesine yaklaştığını belirtti.
Tamamı yerli üretim olan en kaliteli meyve sebzeleri toplayarak Türkiye'de tarıma büyük destek sağlayan ve topladığı ürünleri dünya standartlarındaki ISO22000, ISO9001 ve BRC-A belgeli modern tesislerinde en hijyenik koşullarda işleyen Penguen Gıda, satışlarının %50 'sini gelir seviyesi yüksek AB ülkelerine gerçekleştiriyor.

Şirketimiz, Avrupa`nın ünlü bir market zinciri ile bugün gerçekleştirmiş olduğu anlaşmalar ile ihracat bağlantılarını 21,3 milyon Euro ya yükseltmiş bulunmaktadır. Bu anlaşmalara istinaden üretimlere ve sevkiyatlara başlanılmış olup, sevkiyatlar 2010 Haziran ayına kadar düzenli aralıklarla gerçekleştirilecektir.

Türkiye reçel pazarının en önde gelen markalarından biri olan Penguen, geleneksel Türk kahvaltısına önem verenler için sunduğu enfes reçel çeşitlerine böğürtlen reçelini de ekledi. Penguen'in çilek, vişne, gül, kayısı, ahududu, şeftali, ayva, incir, portakal kabuğu çeşitlerinin yanı sıra böğürtlen reçeli de market raflarındaki yerini aldı.
Penguen Reçel çeşitlerinde kullanılan her bir meyve mevsiminde toplanıyor ve özenle seçiliyor. Penguen`in modern tesislerinde iyice ayıklanıp temizlenen meyveler, sıcak dolum yapılarak ısıl işlem ile pastörize ediliyor. Yani direkt olarak yüksek ısıya maruz kalmıyor. Rengi, besin değeri ve ürün kalitesi korunuyor. El değmeden geleneksel damak zevkimize uygun reçeller haline getiriliyor. Ev reçelleri tadında, katkısız, enfes ve sağlıklı ürünler olarak gönül rahatlığıyla tüketebileceğimiz şekilde cam kavanozlarda sunuluyor.
Diğer reçel çeşitleri gibi bol meyveli olan yeni Penguen Böğürtlen Reçeli; ideal kıvamı, mis kokusu ve harika lezzetiyle başta kahvaltı sofraları olmak üzere her öğününüze keyif katacak.

Penguen Gıda A.Ş. Genel Müdürü Aykan Sözüçetin yaptığı basın açıklamasında, değeri 1 milyon TL olan hasat makinesi ile modern tarıma yeni bir soluk getirecek olan Penguen Gıda’nın, hem üreticiye hem de tüketiciye büyük avantajlar sunmayı hedeflediğini belirtti.
Sözüçetin’in verdiği bilgiye göre bezelye hasadı için kullanılacak makine sayesinde ürünün tarladan alınıp fabrikada mamul haline gelmesi sadece 2 saat sürecek. Eski sistemde bu süre 48 - 72 saati buluyordu. Bu durum ülke ekonomisine ve tarım sektörüne büyük kazanç getirdiği gibi aynı zamanda tüketicilerin daha kaliteli ve besin değeri yüksek bezelye yiyebilmesi anlamını taşıyor.
Aykan Sözüçetin açıklamasında; “Gerek 2009 gerekse 2010 yılı için ciromuzu %20 artırmayı ve 2010 yılında 100 milyon TL ciroya sahip bir kuruluş haline gelmeyi hedefliyoruz. 2009 yılında kapasite artışına yönelik 5 milyon TL’ye varan yatırım yapacağız. Bezelye hasat makinesinin yanında, tarla kökenli yabancı madde sorununu %100 oranında yok etme amaçlı lazerli ayıklama, tam otomatik ıspanak yıkama, bilgisayar kontrollü haşlama ve soğutma, bilgisayar kontrollü pastörizatör ünitesi ve kontinü sistem tatlı mısır konservesi üretim hattı yatırımlarına da hız verdik. Bu yatırımlar, kapasite ve kalite artışı ile beraber, ilgili ürün maliyetlerinde %25, şirket toplam maliyetlerinde ise %10’a varan bir maliyet avantajı da getirecek.” dedi. 2009 yılında 85 milyon TL ciro ve 10 milyon TL FVAÖK (EBITDA) hedefleyen Penguen Gıda’nın satışlarının %50’sini yurt dışı satışları oluşturuyor ve daha şimdiden 17 milyon Euro tutarında ihracat bağlantısı yapılmış durumda. Penguen Gıda, 2003 yılından beri pazar payını ve operasyonel verimliliğini arttırıcı çalışmalar yapıyor ve son yıllardaki aşırı değerli TL‘ye, 2007 yılındaki kuraklığa ve 2008 yılındaki krize rağmen faaliyet kârı elde etmeyi başarabilen bir kuruluş.

Penguen Gıda, Avrupa`nın ünlü bir market zinciriyle 17.04.2009 tarihinde gerçekleştirdiği anlaşmayla beraber toplam 15.2 milyon Euro luk ihracat bağlantısı yapmıştır. Sezonluk ihracat bağlantılarımız önümüzdeki günlerde devam edecek olup, satış konusu dondurulmuş ürün ve konservelerin üretimine Haziran 2009 da başlanacak ve sevkiyatlar Haziran 2009 ay sonundan itibaren yapılacaktır.

Türkiye’de gıda sektöründe ilklerin öncüsü olan Penguen Gıda, şimdi de yepyeni bir ürünü ile hayatınızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Penguen Gıda Meksika’nın dünyaca ünlü acı biberi “Jalapeno” yu Türk damak zevkine göre ve dilimlenmiş olarak üreterek, lezzetli turşularına bir yenisini daha ekledi.
Özellikle pizza, et yemekleri, çorbalar, salatalar ve mezelerle birlikte rahatlıkla kullanılabilecek Penguen Jalapeno Acı Biber Turşusu kendine has özel lezzetli acılığı ile acı severlerin vazgeçemediği bir lezzet olacaktır.

Penguen Pazarlama A.Ş. meyve ve sebze mamülleri alanında 2007 yılı verilerine göre en çok ihracat yapan şirket olarak Türkiye birincisi oldu. T.C. Başbakanlık ve Dış Ticaret Müsteşarlığınca bu yıl on birincisi düzenlenen11. Dış Ticaret Haftası kapsamında Türkiye genelinde sektör firmalarına "İhracat Başarı Ödülleri" Ankara' da Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Ankara Sheraton Otel' de düzenlenen ödül törenine Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Sn. Kürşat Tüzmen ve çok sayıda bürokrat ile ihracatçı katıldı. Penguen Pazarlama A.Ş. sektöründe verildiği yıldan bu yana sürekli müdavimi olduğu ödülü bu yıl bir kez daha aldı.
Ödülünü Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan' dan alan Penguen Gıda Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Orhan Gençoğlu "Küreselleşmenin bu denli hızlı yaşandığı bir dünyada Türkiye 'nin bir tarım ülkesi olması nedenli rolü gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle cari açığın önem kazandığı bugünlerde katma değeri yüksek, ülkemize net döviz girdisi sağlayan bir sektör olan tarım sektörü en az Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi devletimiz tarafından desteklenmelidir. Bu durum çok iyi değerlendirilirse şu an 1 milyar ABD doları seviyesinde olan sektör ihracatının en az 2 – 3 misline ulaşması olasıdır. Nüfusumuzun %30 'unu tarım kesimi oluşturmaktadır. İstihdamın bu kadar yoğun olduğu bu sektör, gerekli önlemlerin bugünden alınması halinde işsizliğin ve cari açığın en önemli önlem kalemlerinden biri olacaktır" dedi. Gençoğlu, Türkiye'nin ilk 500 ihracatçısı arasında yer alan Penguen Gıda'nın tüketici ihtiyaçlarına göre şekillenen yenilikçi ürün gamı ile İç Pazarda da sektörünün lideri olmaya devam edeceğini kaydetti.

Şirketimiz, 09/09/2008 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu anlaşmalar ile ihracat bağlantılarını 20,2 milyon Euro'ya yükseltmiş bulunmaktadır. Bu anlaşmalara istinaden üretimlere başlanmış olup, sevkiyatlar 2009 yılı nisan ayına kadar düzenli aralıklarla gerçekleştirilecektir.

Türkiye’de gıda sektöründe ilklerin öncüsü olan Penguen Gıda, şimdi de Türkiye’de ilk ve tek olan yepyeni bir ürünü ile tüketicilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Türk Mutfağı’nda beğenilen birçok çeşidiyle sofralarımızın vazgeçilmezi olan ıspanak, özellikle ayıklanması ve iyice yıkanması ev hanımları için problemli olan bir sebzedir. Ayrıca, evlerinize aldığınız ıspanağın yetiştirilmesinde hormon, zararlı tarım ilacı ve kimyasallar kullanılmış olabilir.
Hayatı kolaylaştırmayı, ürünlerini en lezzetli ve sağlıklı şekilde, güvenle tüketilebilecek durumda sunmayı prensip edinen Penguen Gıda, şimdi de konserve ıspanağı yemeye hazır bir şekilde üretti. En taze ve kaliteli ıspanaklar toplanması, özenle ayıklanması, tertemiz yıkanması, soğanla zeytinyağında bir güzel pişirilmesi ile üretilen Penguen Ispanak konservesi, yemeğe hazır halde sağlıklı 520 gramlık cam kavanozlarda piyasaya sunuluyor. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ıspanak, bundan böyle konserve olarak her mevsim elinizin altında olacak. İster yumurtalı, ister yoğurtlu, ister kıymalı, ister börek içinde, dilerseniz garnitür olarak ızgara etlerin yanında kullanın. Herşeye yakışan nefis tadıyla, ıspanak çeşitleri oluşturmak artık sizlerin hünerli ellerinizde.
Pişince hacmi büyük ölçüde azalan ıspanağın, hazır pişmişinin daha ekonomik olduğu da malumunuz… Sebzesi, yağı, yıkamaya harcanan suyu, pişirmede yanan ocağı, harcadığınız zamanı da gözönüne alırsanız, Penguen Ispanak konservesinin hem çok pratik hem de ekonomik olduğunu göreceksiniz.
Kalp dostu olduğu bilinen "sızma zeytinyağı" ile üretilen Penguen Ispanak konservesi Vitamin A, Vitamin C, Demir ve Kalsiyum içermektedir.

Penguen Gıda, Avrupalı bir market zinciriyle 15,4 milyon Euro'luk ihracat bağlantısı yaptı.

Damak zevkimize hitap eden "Lezzet, sağlık ve güven" ilkeleri ile yıllardır tüketiciye güven veren PENGUEN, geleneksel Türk kahvaltısına önem verenler için çilek, vişne, gül, kayısı, böğürtlen, ahududu, şeftali, ayva, incir, portakal kabuğu çeşitleriyle raflardaki ürünlerini artırıyor.
Beslenme uzmanlarının atlanmaması gereken öğün olarak özellikle belirttiği kahvaltıda, vazgeçilmez geleneksel damak tatlarımızdan biri olan reçel çeşidi ürünleriyle ilk'leri gerçekleştiren PENGUEN, şehir hayatının dinamiği içinde yaşayan bireyleri, zaman, para ve hijyen bakımından evde hazırlama külfetinden kurtarmayı düşünerek "anne eli değmiş reçel tadında" sağlıklı ürünler sunmaya devam ediyor.
Bilindiği gibi, kahvaltı yapma alışkanlığı edinen herkes için reçel, geleneksel Türk kahvaltısının vazgeçilmez bir damak tadı olmaya devam ediyor, ancak çalışan insan ve şehirleşmedeki artış, yoğun trafik, zamansızlık; kesmeydi, yıkamaydı, kaynatmasıydı, muhafaza etmesiydi, suyuydu, ısıtma ve enerjiydi derken artan maliyetler nedeniyle, evde reçel hazırlamak, artık şehir insanı için oldukça külfetli bir iş olmaya başladı? İşte bu gibi faktörler, Penguen Gıda'yı reçel yapmaya yönelten olgulardan bazıları. Özellikle kilo almaya meyilli olanların terk ettiği bu öğün aslında erken saatte yapıldığında, o saatlerde metabolizmamız daha hızlı çalıştığından kilo alma riskini düşürüyor, gün boyu zinde tutuyor. Ayrıca uzmanların beslenme ve sağlık konularındaki önerileri, İnternet ve medya gibi araçlardan bu bilgilere kolayca ulaşılması sayesinde tüketicide ister istemez belli duyarlılıklar ve bilincin oluşmasında önemli rol oynuyor. Hatta bilinenin aksine bilinçli bireyler de artık evde yapılan reçellerin gereğinden fazla ısıya tabi olması nedeniyle kanserojen bir etki gösterdiğini fark ediyor.
Bu farkındalık ve bilincin yaygınlaşmaya başlaması, sağlığına önem verenlerin artması ile birlikte harekete geçen PENGUEN Gıda, meyvelerin en tazelerini, en doğallarını, en güzellerini tek tek özenle seçiyor ve dalından koparıldığı anki kadar taze bir şekilde, değerinden bir şey kaybettirmeden, üstelik Avrupa standartlarında hijyen ve sağlık koşullarındaki tesislerine bekletmeden ulaştırıyor. Penguen'in modern tesislerinde taze haliyle gelen meyvelerle üretilen reçeller, sıcak dolum yapılarak ısıl işlem ile pastörize ediliyor. Yani direkt olarak yüksek ısıya maruz kalmıyor. Rengi, besin değeri ve ürün kalitesi korunuyor. El değmeden kavanozlara doldurulduğundan PENGUEN markalı reçeller enfes tatları ile, yoğunluğu ile, kıvamı ile dalından koparıldığı tazeliğini koruyarak tüketicilere "tıpkı annelerimizin reçelleri tadında" katkısız, enfes ve sağlıklı bir ürün haline getirilerek gönül rahatlığıyla sunuluyor.
Türk damak zevkine uygun ama herhangi bir katkı maddesi kullanmadan sağlıklı yaşamaya ve dikkat edenler için yine cam kavanozlarda sunuluyor. Her bir kavanozdaki meyvenin tadı ve aroması da damakta kolayca hissediliyor. Üstelik gramajı da rakiplerine göre %15 daha fazla.
TAM 450 GR. Reçel ayrıca, kahvaltıda tüketilmesi tercih edilmekle beraber günün her saati yenebiliyor. Kahvaltının haricindeki öğünlerde de bazı kek, pasta ve çöreklerin üstüne sürülerek farklı bir lezzet sağlayan PENGUEN markalı reçeller, hafif bir tatlı meraklıları için de farklı lezzetler elde etmeyi kolaylaştırıyor. Kuruluş amacı tümüyle ihracat olan Penguen Gıda, Türkiye pazarında kendi markasıyla sadece 12 yıldan bu yana var olmasına rağmen, kalite ve hijyen ilkesinden ödün vermeyen ilkeli çalışmaları sayesinde, AC Nielsen 2007 verilerine göre, reçel kategorisinde Türkiye 'nin en çok tercih ettiği marka. Bir başka ifadeyle PENGUEN, "reçel grubu"nda %10 luk payla, 2007 yılı Türkiye pazarı lideri.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Tüketiciyle Dost Altın Kalite Zirvesi kapsamında, "Yılın Gıda Markası" kategorisinde "Tüketiciyle Dost Altın Kalite Ödülü"ne Penguen Gıda layık görüldü.
İstanbul, 17 Mart 2008 - Penguen Gıda, bilinçli tüketiciler ve Fikri Mühim'ler tarafından dereceye girerek Tüketici Raporu Dergisi ve 9. TDAK Seçici Komitesi değerlendirmeleri sonucu, Türk tüketicisinin hayatında en çok yer tutan 20 sektör arasında "Yılın Gıda Markası" kategorisinde, 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününde Tüketiciyle Dost Altın Kalite Ödülü'nü aldı.
Sahnede Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın tarafından takdim edilen ödülü aldıktan sonra kısa bir konuşma yapan Penguen Gıda Genel Müdürü Aykan Sözüçetin, tüketicilerin gösterdiği teveccühden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. "Penguen, 12 yıldır Türkiye piyasasında var olan 18 yıllık çok genç bir firma. Bizim kendimizi farklı gördüğümüze inandığımız nokta, sürekli tüketicilerimizi dinliyor ve onların beklentilerini yerine getiriyor olmamızdır" şeklindeki sözlerle konuşmasına devam eden Sözüçetin, bu ödülün bir raslantı olmadığına, temelinde AR-GE ve "tüketici odaklı" olmanın yattığına dikkat çekti. Aldığı ödülle ilgili olarak Penguen Gıda'nın geçmişindeki bazı deneyimlere ilişkin örnekler de veren Sözüçetin "PENGUEN, her zaman ilklerin firması olmuştur, olmaya da devam edecektir. En büyük desteğimiz tüketicilerimizdir. Bizim tek yaptığımız onlarla yakın ilişkiler içerisinde olmak, onları dinlemek, onların arzu ve isteklerini gerçekleştirmek ve en önemlisi onların gelecekteki ihtiyaçlarını bugünden öngörebilmektir. Aslında bu ödül tüketici beklentilerine uygun olarak gerçekleştirmekte olduğumuz DEĞİŞİM'e verilmiştir.
Önümüzdeki aylarda yine tüketicimizin beklentilerine uygun yeni ürünler çıkarmaya devam ettiğimizde de aynı beğenileri şimdiden duyar gibiyim. Biz bu noktada kendimizi rakiplerimizden çok farklı bir noktada konumlandırıyoruz. Tüm bilinçli tüketicilerimize, Fikri Mühimlere ve bizi bu ödülle buluşturan Tüketici Raporu Dergisi'ne, TDAK Seçici Komitesi'nin değerli üyelerine gerçekleştirdikleri bu anlamlı ödül töreni için bir kez daha teşekkür ederim "dedi. Avrupa standartlarını ülkemize ilk getiren firma olma özelliğini de çeşitli kulvarlara taşıyan Penguen Gıda, kendi sektöründe ülkemizi ISO9000 yönetim standardı ve BRC 'A' En Üst Düzey Kalite Üretim ve Hijyen standartları ile tanıştırdı. Konserve ürünleri ilk kez sağlıklı cam kavanozda sunan Penguen, şimdi de Avrupa Ambalaj Standardı'nı da ülkemize getirerek tüketicilerini memnun etmeyi başardı. Penguen, Türkiye pazarında kendi markasıyla sadece 12 yıldan bu yana var olmasına rağmen, kalite ve hijyen ilkesinden ödün vermeyen kararlı çalışmaları sayesinde, AC Nielsen 2007 verilerine göre, reçel kategorisinde Türkiye'nin en çok tercih ettiği marka oldu.