Merak Ettikleriniz

Penguen Gıda ürünlerinde gluten var mıdır?
Penguen Gıda ürünlerinde gluten bulunmamaktadır.

Sebze Konservesi ürünlerini yemeğe eklemeden önce pişirmeli miyiz?

Penguen Sebze Konservesi ürünleri ısıl işlem görmüş ürünlerdir. Ambalajı açıldığı gibi yemeğe eklenebilir. 5 dakika pişirmek yeterlidir.

Penguen Hazır Yemek ürünlerini tüketmeden önce pişirmek mi gerekir?

Hazır Yemek Ürünlerimiz servise hazır yemeklerdir, açıldığı gibi tüketilebilir.

Penguen Reçelleri açıldıktan sonra nasıl muhafaza etmeliyim?

Ürünlerimiz kapağı açılmadığı müddetçe (vakumlu halde) serin ve rutubetsiz bir yerde normal oda koşullarında son kullanma tarihine kadar bozulmadan saklanabilirler. Ortalama 8-15 derece de depolama uygundur. Fakat kapağı açıldıktan sonra (koruyucu içermediği için) buzdolabında muhafaza edilmeli, kavanoz ağzı çok fazla açılıp kapanmamalı, temiz kaşık kullanılmalı ve mümkün olduğunca kısa süre içinde tüketilmelidir.

Penguen Salça ürünlerini bir seferde bitiremiyorum, nasıl muhafaza etmeliyim?

Salça ürünümüzü kullanırken metal kaşık yerine tahta kaşık kullanarak, muhafaza ederken de üzerine sıvı yağ dökerek, buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Sıvı yağ kavanozun içine hava girmesini engellemekte ve bu sayede katkısız ve tuzsuz ürünümüz daha uzun süre bozulmadan saklanabilmektedir.

Neden Cam Kavanoz?

Cam kavanoz, gıdaların tat ve kokusunun değişmeden uzun süre saklanmasını sağladığı için yediğiniz konserveden daha fazla tat alırsınız. Cam, içindeki gıdalarda kimyasal reaksiyona girmez. Ayrıca camın gaz ve buhar geçirgenliğinin olmaması, gıdaların uzun süre daha sağlıklı saklanmasını sağlar.

Cam kavanoz şeffaf olduğundan içindekini görerek satın alırsınız. Bu da onu diğer ambalajlardan daha kullanışlı yapar. Diğer yandan cam gerçek bi doğa dostudur. Geri dönüşümlü olduğu için çevreye zararlı değildir. Penguen Gıda, Türkiye’nin cam kavanozda konserve üretimi yapan ilk firması olarak sektöründe öncü olmuştur.

Penguen ürünlerinde GDO’lu tohum kullanılıyormu?

Hiçbir ürünümüzde GDO’lu tohumdan elde edilmiş sebze ve meyveler kullanılmamaktadır.

Neden Penguen Gıda?

Penguen Gıda’nın sebze konserveleri, reçel, hazır yemekler, salça, turşu, az şekerli reçel ve dondurulmuş gıda gibi zengin ürün yelpazesini tercih etmeniz için pek çok sebep var. Penguen’de hem damak tadınıza hitap eden bir ürünü bulabilir hem de yediğiniz ürünün en sağlıklı koşullarda üretilip ambalajlanarak sizlere sunulduğundan emin olabilirsiniz. Çünkü Penguen’in %100 yerli üretimden elde ettiği en kaliteli meyve ve sebzeleri, dünya standartlarındaki modern tesislerinde işlenerek sofralarınıza ulaşıyor. Penguen ürün çeşitlerinden hiçbirinde, zirai ilaç kalıntısı (pestisit), hormon, ağır metaller gibi insan sağlığına zararlı olabilecek, kanserojen etkiye neden olabilecek “kimyasal koruyucu” bulunmaz. Bu nedenlerden ötürü Penguen’in ürün çeşitlerlini sadece Türkiye’deki tüketiciler değil, başta Almanya, Fransa, İsveç ve İngiltere’nin yer aldığı 35 dünya ülkesi de tercih etmektedir. Penguen Gıda, ISO 22000 (HACCP) ve ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Standartları’nın yanı sıra EFSIS (Avrupa Gıda Güvenliği Denetim Kurumu) tarafından dünyada sayılı markalara verilen en üst düzey kalite belgesi olan “BRC-A Kalite” belgesine sahip bir kuruluştur.

Konserve neden bozulmaz?

Konserve, gıdaların pastörize ve sterilize edilmesiyle elde edilen ürünlerdir. Pastörize ve sterilize etmek ise en basit anlatımıyla, ürünün bozulmasına neden olan mikroorganizmaların faaliyetlerini durdurmak için ürünlerin ısı ile muamele edilmesidir. Seçilen uygun sıcaklık ve süre, üründeki bozulma etmeni mikroorganizmaların oluşumu ve faaliyetini önlemekte ancak gıda maddesinin besin değerini düşürmeyecek şekilde belirlenmektedir. Besin bu sıcaklığa kadar ısıtıldığında zararlı bakteriler kendilerini sıcaktan korumak için genellikle hücre duvarlarını kalınlaştırmaya, bazıları da spor haline gelmeye başlar. İşte tam bu noktada besinin sıcaklığı aniden düşürülür. Kendini sıcak ortama hazırlamış bakteriler de aniden soğumuş ortama uyum sağlayamazlar ve hücre duvarının parçalanması ile ölürler. Konserve, pastörize ve sterilize edilmiş gıdalar olduğundan içinde hiçbir zararlı bakteri barındırmaz ve bu nedenle bozulmaz. Penguen Gıda ürünlerinde katkı maddesi ve kimyasal koruyucu kullanılmamaktadır. Ürünlerin korunması sterilizasyon ve pastörizasyon ile sağlanmaktadır. Pastörizasyon metodu Aşının Mucidi Louis Pasteur’un keşfi olan ve gıdaları mikroplardan arındırarak uzun süre bozulmadan saklanabilmelerini sağlayan yöntemdir.

Pazardan alınan Taze zannedilen gıda mı, Konserve Gıda mı tüketmeliyiz?

Pazardan aldığınız ürünlerde tarlada, depoda, hallerde, pazarda ve marketlerde günlerce bekler bu nedenle vitamin, minarel ve besin değeri kaybı olur. Erken hasat durumlarında hamlık, geç hasat edilme durumlarında yumuşama, çürüme ve bozulma yaşanır. Pestisit, hormon ve tarım ilacı kullanımları bilinemez. Sezon ürünleri pahalıdır, sezon dışında bulunmaz. Sezon dışında bulunması ve tüketilmesi daha da sakıncalıdır. Yıkama, ayıklama, pişirme ve saklama nedenli ölçülemeyen enerji, su v.b. nedenli yemek maliyetleri daha pahalıya mal olur. Penguen Gıda ürünleri tam gününde hasat eder. Yaklaşık 2 saat içerisinde üretime alınan mevsiminde toplanmış, özenle seçilmiş meyve ve sebzeler dalından koparıldığı tazeliği koruyarak, katkı ve koruyucu maddeler kullanılmadan, el değmeden sağlıklı cam kavanozlara doldurulur. Penguen Gıda, ISO 22000 (HACCP) ve ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Standartları’nın yanı sıra EFSIS (Avrupa Gıda Güvenliği Denetim Kurumu) tarafından dünyada sayılı markalara verilen en üst düzey kalite belgesi olan “BRC-A Kalite” belgesine sahip bir kuruluştur.

Ürünlerimi evde dondurmaya çalışıyorum. Yaptığım işlem sağlıklımıdır?

Ev tipi dondurucularda dondurma işlemi -18°C’de yapılacağından saatler sürer. Bu işlem sırasında besinlerin hücre zarı çatlar ve buz kristallerine dönüşen ürününüzde, ciddi şekilde vitamin ve besin değeri kaybı olur. Fabrikalarda ürünler IQF metodu ile -40°C’ de şoklanarak ürünün doğası muhafaza altına alınır.

Evde yapılan Konserve ve Turşuların sağlığımıza sakıncaları nelerdir?

Ev koşullarında yapılan reçel, konserve ve turşuların sağlıklı hazırlama ve pişirme yöntemlerinin uygulanmaması ve hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması nedeniyle zararlı hale gelir. Evde, işletmede sağlanan proses koşullarını sağlamak mümkün değildir. 100°C üzerinde ısıl işlem uygulamak gerekmektedir. Bu sıcaklık ancak basınç altında sağlanmaktadır. Evde konserve yapımı sırasında açıkta yapılan kaynatma işlemi ile bu sıcaklığa çıkmak mümkün olmadığı için ürün sağlık ve kalite açısından yeterince güvenli değildir. Oysa Penguen Gıda turşu üretimlerinde ürün kontrollü koşullarda fermente edilir. Fermantasyon bitiminden sonra ürün tekrar yıkanıp ayıklanıp, yeniden hazırlanan salamura ile ambalaja doldurularak pastörize edilmektedir. Bu sayede tüketicilerimize %100 katkısız ve %100 doğal olarak üretilen en lezzetli ve en sağlıklı turşular gönül rahatlığı ile sunulmaktadır. Yaz sıcaklarında satış noktaları ürünleri serin ortamda tutmaz ise üretici firmalar yumuşaklık şikayetleri ile yüz yüze kalmaktadırlar.

Tuzsuz ve Katkısız Penguen Salçalar, ev tipi salçalara göre neden daha avantajlıdır?

Ev tipi salçalarda hem kıvamını tutturmak, hem de uzun süre bozulmadan küflenmeden dayanmasını sağlamak için yoğun miktarda “tuz” kullanılmaktadır.

Penguen Gıda’da üretilen Tuzsuz ve KatkısızSalçalar vakum altında pişirildikleri ve pastörize edildikleri için ev tipi salçalara göre çok daha sağlıklıdır

Salçanın yararları nelerdir?

Salça, içeriğindeki A, B1, B2, C, K vitaminleri vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minareleri barındırır. Salçanın sağlığa en önemli katkısı ise içerdiği likopenden kaynaklanmaktadır. Likopenin %85’i domates ve domates ürünlerinde bulunmaktadır. Üstelik domates ürünleri taze domatesten çok daha büyük likopen kaynaklarıdır. Çünkü ısı likopenin etkinliğini arttırır. Isıl işlemden geçen domates ürünleri gerçek bir likopen deposudur.

Penguen Reçellerin evde yapılan reçellere göre avantajları nelerdir?

Çalışan insan sayısında ve şehirleşmedeki artış, yoğun trafik, zamansızlık; kesmeydi, yıkamaydı, kaynatmasıydı, muhafaza etmesiydi, suyuydu, ısıtma ve enerjiydi derken artan maliyetler nedeniyle, evde reçel hazırlamak, artık şehir insanı için oldukça külfetli bir iş olmaya başladı… Fabrikalarda yapılan reçeller vakum altında pişirilir. Bu nedenle pişirme sırasında ürün sabit sıcaklıkta kalmakta yüksek sıcaklığa ve sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalmadığı için rengi, besin değeri ve kalitesi korunmaktadır. Evlerde açık kaplar/tencereler içerisinde yapılan reçeller ağzı açık olarak, yüksek sıcaklığa maruz kalarak, uzun süre pişirildiğinden sağlığa zararlı maddeler oluşmakta özellikle HMF oranı çok yükselmekte, renk ve kalite kayıpları meydana gelmektedir. Penguen’in modern tesislerinde taze haliyle gelen meyvelerle üretilen reçeller, sıcak dolum yapılarak vakum altında pişirilmekte, sıcak dolum yapılarak, ısıl işlem ile pastörize edilmektedir. Ev yapımı reçellerde reçelin kıvamı sadece şeker ile sağlanmaya çalışılır. Şeker oranı da kontrol altında tutulamadığından reçel şekerlenebilir. PENGUEN Gıda, meyvelerin en tazelerini, en doğallarını, en güzellerini tek tek özenle seçiyor ve dalından koparıldığı anki kadar taze bir şekilde, değerinden bir şey kaybettirmeden, üstelik Avrupa standartlarında hijyen ve sağlık koşullarındaki tesislerine bekletmeden ulaştırıyor. Penguen’in modern tesislerinde taze haliyle gelen meyvelerle üretilen reçeller, sıcak dolum yapılarak ısıl işlem ile pastörize ediliyor. Yani direkt olarak yüksek ısıya maruz kalmıyor. Rengi, besin değeri ve ürün kalitesi korunuyor. El değmeden kavanozlara doldurulduğundan PENGUEN markalı reçeller enfes tatları ile, yoğunluğu ile, kıvamı ile dalından koparıldığı tazeliğini koruyarak tüketicilere “tıpkı annelerimizin reçelleri tadında” katkısız, enfes ve sağlıklı bir ürün haline getirilerek gönül rahatlığıyla sunulur.

Makineli Bezelye Hasadının tüketicilere ne faydası vardır?

Penguen Gıda, Türkiye’de konserve sektöründe makineli tarımı başlatan ilk ve tek firmadır. Bezelye hasadımız için kullanılacak makine sayesinde ürünün tarladan alınıp fabrikada mamul haline gelmesi sadece 2 saat sürüyor. Bu durum ülke ekonomisine ve tarım sektörüne büyük kazanç getirdiği gibi aynı zamanda tüketicilerimizin daha kaliteli ve besin değeri yüksek bezelye yiyebilmesi anlamını taşıyor.

Pestisit kalıntısı ile nasıl mücadele ediyorsunuz?

Bitki koruma ürünlerinin uygulandıkları ürünlerdeki zehirli kalıntı veya türevlerine pestisit kalıntıları denilmektedir. “Pestisit” böcek ilacı demektir ve bu kalıntılar çevre kirlenmesi ve insan sağlığı yönünden tehlike oluşturmaktadır. Penguen Gıda; tarladan başlayarak ekim-dikim, yetiştirme, işleme, depolama aşamalarının tamamını kayıt ve kontrol altına alarak, sürdürülebilir tarımsal gelişme ve gıda güvenliğini her zamanda ön planda tutmaktadır. Bunun için:

  • Sözleşmeli tarım arazilerinde, İyi Tarım Uygulamaları esasına dayalı üretim teknikleri dikkate alınarak hammadde yetiştiriliyor.
  • Hammadde temin edilen arazilerde ve üretim tesisinde hasat makinesi ve modern işleme makineleri yatırımı yapılıyor.
  • Tarladan başlayarak ekim-dikim, yetiştirme, işleme, depolama, satış ve sevkiyat gibi tüm üretim aşamalarının kayıtları titizlikle tutuluyor.
  • Sözleşmeli üreticilerin bitkisel üretim esnasında kullandıkları pestisitlerin kayıtları tutuluyor.
  • Deneyimli teknik personelinin hazırlamış olduğu, Tarım Bakanlığı’nın tebliğ ve yönetmeliğine uygun ilaçlama programları uygulanıyor.
  • İlaçlama programlarında insan ve çevre sağlığını olabildiğince az etkileme potansiyelindeki düşük riskli pestisitler tercih ediliyor.
  • Pestisitler konusunda üreticilerle bilgilendirme toplantıları yapılarak ürünler konusunda hazırlanmış ilaçlama programları veriliyor.
Kapaklarınızda güvenlik bantı göremiyorum, nedenini öğrenebilirmiyim?

Penguen Gıda yine bir ilki gerçekleştirerek tüketiciler için en yüksek emniyet koşullarının sağlanması amacıyla çok daha fazla maliyeti göze alarak Akıllı Kapak uygulamasına geçmiştir. Kapak üstündeki güvenlik çemberi sayesinde ürünün kapağının daha önce açılıp açılmadığını, içerisindeki ürünün hava ile temas edip etmediğini ve dolayısıyla ürünü güvenle tüketip tüketemeyeceğinizi kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Az şekerli reçelleriniz hangi kişilere yönelik üretiliyor? Diyabet (Şeker) hastaları tüketebilir mi?

Penguen Az Şekerli Reçellerin şeker oranı azaltılmıştır. Zayıflamaya ve diyete yönelik rejim yapan, sağlıklı yaşamaya önem veren ve formuna dikkat eden kişilere yönelik üretilmektedir. Tatlandırıcı ve koruyucu içermemektedir. Diyabetik hastalar için hazırlanan ürünler yapay tatlandırıcı ile hazırlandığı için az şekerli reçelleri kullanmaları uygun değildir.