Penguen Fabrika Header 1

Penguen Gıda Sanayi Anonim Şirketi 1988 yılında Türkiye’nin en verimli tarım alanlarının tam kalbinde; Bursa’da gıda sektöründe faaliyet göstermek amacıyla kurulmuştur. Sektöre ihracat ile giriş yapan Penguen Gıda, 1996 yılında yurtiçi pazarına da yönelmiştir. Penguen Gıda günümüz itibarıyla 150.000 m2 arazi üzerinde 75.000 m2 kapalı alanda yurtiçi ve yurtdışı üretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Gençoğlu Holding

Kuruluş amacı tamamen dondurulmuş meyve ve sebze ihracatı olan şirket, sonraki yılllarda turşu ve konserve üretim ve ihracatına da başlayarak, kendi sektöründe ülkemizi ISO9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve BRCGS Gıda Güvenliği için Dünya Standartları ( https://www.brcgs.com/brcgs/food-safety/ ) ‘nın en üst düzeyi olan AA Düzey sertifikasyonu ile tanıştırmıştır. 

Şirket 1996 yılında kendi markası ile yurt içi pazarına da girerek markalaşma yolunda ilk adımını atmıştır.

Şirket 1998 yılında İMKB (Borsa İstanbul)’de halka açılmıştır.

2007 yılında yeni yönetim anlayışı ile yola çıkan Şirket, verimlilik ve etkin kapasite  kullanımı çalışmalarına hız vermiş, bu çalışmaların devamı olarak 2009 yılında bezelye hasat makinesi yatırımı ile modern tarım teknolojisine geçiş yaparak, bu üründe verimlilik ve ciro artışı sağlamıştır. Takip eden yıllarda şirket yaptığı bu verimlilik yatırımına yenilerini ekleyerek ilave bezelye hasat makinesi, mısır ve fasulye-ıspanak hasat makinelerinden oluşan bir hasat makinası filosuna sahip olmuştur. Bu yatırımlarla eşzamanlı olarak donmuş üretim kapasite arttırma çalışmalarına da devam eden şirket, 2010 yılına kıyasla, bugün donmuş üretimde 2 katı (300 ton/gün) kapasiteye ulaşmıştır.

Penguen Gıda bugün, yüzde 70’i sözleşmeli ekim olmak üzere yaklaşık 10 bin çifçiden oluşan ve 40 bin dekar alanı kapsayan ekim alanında, %100 yerli üretim üzerine faaliyet göstermektedir.

Şirket, yılda yaklaşık 50.000 ton meyve ve sebze mamülü üretimi gerçekleştirmekte olup, bu tonajın yaklaşık %45 ‘i turşu,%30 ‘u dondurulmuş, %20 ‘si konserve, ve %5 ‘i reçel ürün gruplarına aittir.

Şirket mevcut itibariyle 175 kişilik konusunda uzman daimi personel kadrosuna sahip olup, sektörümüzde yoğun sezon diye tabir edilen Mayıs ve Kasım ayları arasında üretimlerimiz sayıları zaman zaman 700-750 kişiye ulaşan mevsimlik işçilerimizle birlikte gerçekleştirilmektedir.

Sektöründe Avrupa’nın en modern üretim tesislerinden birisine sahip olan Penguen Gıda, Bursa’da konumlanmış olması nedeniyle meyve-sebze hammaddesinin yoğun olarak sağlandığı bölgelere, limanlara ve iç pazarda tüketimin yoğun olduğu büyük şehirlere yakın stratejik konumu ile çok önemli avantajlara sahiptir. Özellikle, tesislerin verimli ekim alanlarına yakın bir konumda olması sayesinde, Penguen Ziraat Mühendislerinin denetiminde yetiştirilen sağlıklı sebze-meyvelerin en hızlı şekilde fabrikaya ulaştırılmasını, mahsullerin kalitesini ve tazeliğini kaybetmeden modern makinelerle işlenerek tüketicilere sunulmasını sağlamaktadır

Şirketimiz, Dünya’nın ve Türkiye’nin önde gelen zincir marketlerine fason üretim yapmakta, ev dışı tüketim sektörüne ürün tedarik etmekte ve kendi markası altında ürün satışları gerçekleştirmektedir.

Yurt içi pazarında ürünlerimiz Türkiye ‘nin dört bir yanına, yaygın bayi ağımız üzerinden ulaştırılmakta, uluslararası ve ulusal market zincirleri ile merkezimiz üzerinden direk çalışılmaktadır.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) öncülüğünde gerçekleştirilen 2017 yılında Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırmasında Penguen Gıda, istihdamını en çok arttıran şirketler kategorisinde 4’üncü olmuştur;

(https://www.youtube.com/watch?time_continue=792&v=xvh2llKPxzY&feature=emb_logo)

ISO ‘nun 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 sıralamasında şirketimiz 984. Sırada, ( BTSO ‘nun “Bursa’daki En Büyük 250 Firma” 2018 sıralamasında 144. Sırada ve aynı raporun gıda tarım ve hayvancılık sektörü sırlamasında 17. Sırada, ayrıca UİB 2017 yılı verilerine göre de sektör ihracatında 3. sırada yer almıştır;

http://www.iso500.org.tr/ikinci-500-buyuk-sanayi-kurulusu/2018/?ara=&year=2018&langId=1&sayfa=10

http://www.ilk250.org.tr/documents/2018/04%20Tablolar.xlsx

http://www.uib.org.tr/tr/basin-odasi-basin-bultenleri-ihracatin-yildizlari-odullerini-aldi.html

Penguen Gıda, Brandfinance tarafından hazırlanan “Türkiye’nin en değerli ve en güçlü markaları” 2019 raporunda “Gıda kategorisinde” Türkiye’nin En Değerli 10.cu markasıdır;

https://brandfinance.com/images/upload/turkey_100.pdf

Saygılarımızla,

PENGUEN GIDA SANAYİ A.Ş.